Mit tegyen, hogy a sportteljesítményét egészségkárosítás nélkül fokozni tudja? 

Egy megdöbbentő vizsgálati eredmény

sport1.jpgNéhány éve doppingolási kérdésekkel foglalkozó szakemberek megkérdeztek sok ezer sportolót, hogy ha egy szertől garantált lenne, hogy az olimpián aranyérmet nyer, de biztos, hogy 50 éves kora előtt meghal, bevenné-e? A névtelenül adott válaszok aránya teljesen elképesztette a kutatókat: a megkérdezett sportolók 90%-a igent mondott!

A siker röpke pillanataiért ekkora árat is hajlandók fizetni értelmes, fiatal emberek? Vajon képes-e napjainkban világszínvonalon sportolni bárki, aki nem használ az egészségre káros teljesítmény-fokozókat?

Mi a helyzet a fitness világában?

A kisportolt külsőért férfiak és nők tömegesen vállalják akár a hormonzavarok legsúlyosabb formáit is. (A szexuális problémákat és az immunrendszer veszélyes mértékű meggyengülését is beleértve.) Feltétlenül szükséges ez? Nem lehetséges speciális, növényi élelmiszerekkel erőteljes izomzatot építeni, és komoly teljesítmény-növekedést elérni? De igen, lehetséges!

A teljesítménynövelés ősi, keleti módszere

A kínai hadsereg 2000 évvel ezelőtt a harci játékok segítségével tartotta fenn, illetve javította a katonák fizikai állóképességét. A kínaiak gyógynövényeket használtak az erőnlét javítására, az izomzat növelésére, valamint a sérült szervek és izmok regenerálására. A mesterek az évezredek tapasztalataival tökéletesítették mind hatékonyabbá a nagy értékű, titkos gyógynövény keverékeket. A kínai harcosok nem pusztító szteroidokkal fújták fel izmaikat, hanem tápláló gyógynövények rendszeres fogyasztásával érték el, hogy testük a lehető legjobb állapotban legyen a versenyek és a háborúk idejére. (Egyébként a versenysport területén Kína rendelkezik a legrégebbi írásos emlékekkel.)

Melyek a teljesítménynövelés mai eszközei?

sport2.jpgMa többnyire a szintetikus anyagokból készült sportitalokat és étrend - kiegészítőket  reklámozzák a nyugati világban. Mindnyájan ismerjük a csábító, élénk színű energia italokat, az étrend kiegészítők tökéletesen megtervezett külsejű dobozait, vagy szinte a Mengyelejev táblázatot felsoroló A-tól Z-ig vitaminkészítményeket. Valóban ezek a szintetikus, színezett, vegyszerezett italok és táplálék - kiegészítők szolgálják legjobban a sportolók  teljesítménynövelését? Vajon felszívódnak és  megfelelően hasznosulnak ezek a termékek a szervezetünkben?

Lehet, hogy átmenetileg növelik a teljesítményt, de mi lesz az egészségünkkel? Miért van ennyi sportsérülés? Miért válnak egyre gyakoribbá a sportpályákon a tragikus, megmagyarázhatatlan halálesetek? Természetes-e, hogy tartós izületi panaszoktól szenvedjenek a sportolók a karrierjük során, és azt követően is? A túlzott feszültség és a stressz sokszor gátolja sportteljesítményt. Hogy lehet ez ellen védekezni?  Megannyi megválaszolatlan kérdés.

Mi a maximális teljesítmény feltétele?

A tökéletes egészség! Ez olyan egyensúlyi állapotot jelent, amely lehetővé teszi, hogy jó táplálkozással és megfelelő fizikai felkészültséggel tartósan optimális teljesítményt tudjunk nyújtani.

Melyek a tartós testi-lelki egészség alappillérei?

  1. Elegendő pihenés
  2. Kiegyensúlyozott étrend: teljes értékű táplálékok rendszeres fogyasztása
  3. Bőséges, megfelelő minőségű folyadék fogyasztása
  4. Tudatos gondolkodás, pozitív életszemlélet
  5. Rendszeres testmozgás
  6. Öröklött genetikai állomány. (Ez a tudomány szerint átlagosancsak 15-20 %- ban befolyásolja az egészségünket és a teljesítményünket.)

Látható, hogy a tartós, kiváló sportteljesítmény és az egészség alapkövetelményei tökéletesen megegyeznek!

Miért egyedülálló a regeneráción alapuló sporttáplálkozási program?

Olyan egyensúlyi állapotot tart fenn a szervezetünkben, amely lehetővé teszi, hogy rendszeres edzéssel és kiegyensúlyozott táplálkozással hosszú évekig egészségkárosodás nélkül megőrizhessük kiváló sportteljesítményünket. A regeneráló táplálkozás növeli a stressz-tűrő képességet, csökkenti a sportsérülések esélyét, illetve segíti a sérült sportolók gyorsabb gyógyulását.

Mit várunk el egy hatékony és egészséges sportitaltól?
     (Dr. Tamás László tanulmányának felhasználásával)

  1. Gyorsan és a lehető legtökéletesebben szívódjon fel.
  2. Pótolja a fizikai megterhelés során elveszített ásványi anyagokat és vitaminokat.
  3. Semmiféle zavaró gyomor- és bélpanaszt ne okozzon.
  4. Izotóniás legyen, tehát harmonizáljon a szervezet folyadéktereivel.
  5. Egyszerű és összetett szénhidrátot is tartalmazzon, tehát a vércukorszintet rövidebb és hosszabb távon is stabilizálja.
  6. Segítse a sportoló regenerációját. Serkentse az izomszövetből és az ízületekből a salakanyagok mielőbbi eltávolítását.
  7. Összetevői ne szerepeljenek a doppinglistán.
  8. Ne tartalmazzon szintetikus anyagokat, vegyszereket és tartósítószereket.
  9. Csökkentse a sportsérülések veszélyét.

Amikor az egészség, a sportteljesítmény és a fitness a téma, vajon megengedheti-e magának bárki az "ahogy lesz, úgy lesz"hozzáállást?

Mit (t)egyen, és mit ne, hogy teljesítményét az egészsége veszélyeztetése nélkül fokozni tudja?

sport3.jpgElegendő és helytálló információkkal kell rendelkeznünk a megfelelő döntések meghozatalához ebben a fontos témakörben. Döntésünk ugyanis nem csak az aktuális sporteredményeinket határozza meg, hanem a hátralévő életünk minőségét is.


A regeneráció minél alaposabb megértéséhez további részletes információkat talál a következő aloldalakon: