Mit tegyünk, hogy egészségesek maradjunk?
Mit gondol, milyen mértékben veszélyeztetné a karrierjét és magánéleti boldogságát, ha Önt vagy családtagját egy krónikus, súlyos betegség gyötörné? Lehet, hogy sajnálatos módon már ismeri ezt az állapotot? De ugye nem szereti?
Ne áltassuk magunkat! A természetestől egyre távolabb kerülő civilizált életforma nem túl derűs jövőt tartogat azoknak, akik nem fordítanak tudatosan figyelmet egészségük megőrzésére.
Az út, amelyre hívom Önt, az egyensúlyról szól. Ezt a kínaiak "tiszta ösvény” - nek nevezik, ami a bölcsesség útja. Ez az út szellemi nyitottságot is jelent, ami képes összhangot teremteni a nyugati orvosi szemlélet, és a testünk természetes igényein és öngyógyító képességén alapuló egészségvédelmi módszerek között. Hiszen mindkettőre szükségünk van!
Készen áll? Akkor kezdjük az alapokkal!
Egészségünk alappillérei végtelenül egyszerű dolgok
- Étel – mit és mennyit eszik?
- Ital – mit és mennyit iszik?
- Levegő – tiszta levegőt lélegzik be, vagy inkább dohányzik?
- Mozgás – sportol, mozog-e rendszeresen?
- Pihenés – napi 7-8 óra alvás, kikapcsolódás
- Szellemi egészség – gondolkodásmód, tanulás, fejlődés
- Érzelmi egyensúly – kapcsolat önmagunkkal és másokkal
Ezekre az alapokra kell tudatosan figyelnünk, és némi önfegyelemmel betartani a szükséges dolgokat. Nyilvánvaló, hogy egészségi állapotunk nem elsősorban szerencse vagy balszerencse dolga, hanem ugyanúgy döntések és választások eredménye, mint bármi más az életünkben! A felelősség az Öné: áldozat vagy teremtő akar lenni az egészsége kérdésében?
Miért betegszünk meg?
Mivel az emberi test a természet által kialakított tökéletes szervezet, így normál állapota az egészség. Mindig ennek a fenntartására törekszik oly módon, hogy állandóan tisztítja önmagát a fölösleges és ártalmas anyagoktól. Egészségünkben rendellenesség csak akkor keletkezik, ha megsértjük testünk működésének természeti törvényeit. Ilyenkor meggyengítjük a védelmi rendszerét, így lehetővé válik a kórokozók elszaporodása – ez a megbetegedések alapja.
Legfontosabb alappillér a táplálkozás - az ételek és italok hatása az egészségünkre
A táplálék, a víz és a levegő felvételével jut be testünkbe a természet energiája. E három dolog együttesen teszi lehetővé az asszimilációt, ami az ételek emésztőrendszerünkben történő felszívódását és szervezetünkbe való beépítését jelenti. Ez a bonyolult élettani folyamat termeli újra testünkben a működéshez szükséges életenergiát (csí - kínai, prána - indiai, physis - görög elnevezések).
Rövid történeti áttekintés - segít, hogy megértsük a keleti és a nyugati társadalmak egészség-filozófiája közötti különbséget. Hogy dönteni tudjunk, melyiket érdemes követni.
Ha a történelemből ismert bármelyik korábbi társadalom gyógymódjait nézzük, mindenütt óriási szerepe volt az étkezési előírásoknak. Az ókori görögöknél kifejezetten az étrendi terápia volt a lényege az orvoslás elméletének és gyakorlatának. „Étked legyen a gyógyszered!” (Hippokratész)
Az eredeti orvosi eskü szövegében (hippokratészi eskü) a következő mondat is szerepelt: „Életmódi szabályokat alkalmazok a betegeim érdekében, képességem és belátásom szerint.” Nem meglepő, hogy mára ez a mondat eltűnt a nyugati orvosok esküjéből.
A keleti gyógyító irányzatok az embert nem csak a sejtek összességének tekintették, hanem érzelmekkel és szellemmel bíró lényként, komplexitásában szemlélték. Az egészség megromlása az ő szemükben az egyensúly, a harmónia felborulását jelentette. Ha valamelyik szerv nem működött megfelelően, arról azt gondolták, hogy szennyezett és éhes. Tehát tisztítani és táplálni kell. Ez a szemlélet csúcsosodik ki a kínaiak regenerációs filozófiájában.
Nézzük meg, hol tartunk ma!
A nyugati orvoslás az embert egyre apróbb részletekre szedi. Azonban minél apróbb részletekre szedjük a testet, úgy tűnik, annál kevésbé értjük annak csodálatra méltóan tökéletes működését. „Egyre többet tudunk egyre kevesebbről!” (Prof. Dr. Hetényi)
William Howard Hey, neves angol orvos cikkében ezt írta már 1927-ben:
„Gondoljunk vissza a rákkutatás eddigi eredményeire, az elköltött milliókra, az elpazarolt időre. És hol tartunk ma? Nem kellene végre felülvizsgálnunk a rákra vonatkozó alapvető fogalmainkat? A rák folyamatosan terjed. Nem lehetséges, hogy a rákot az okozza, hogy eltávolodtunk a természetes tápanyagoktól?”
Úgy tűnik, hogy az egészségről és a gyógyításról kialakított tudományos nézeteink kicsit zsákutcába jutottak. Ugyanis, miközben egy-egy járvány vagy vírus veszélyei miatt aggódunk, elfeledkezünk róla, hogy e nyavalyák pusztításainál nagyságrendekkel több ember hal bele a helytelen életmód és a vegyszerekkel szennyezett, tápanyaghiányos étkezés okozta daganatos, illetve krónikus betegségekbe. Igaz, hogy a fejlett Nyugat népessége ma tovább él, mint 50 vagy 100 évvel ezelőtt, de jóval több a krónikus gyógyszerszedő és a súlyosan beteg ember is.
A nyugati egészségügy problémáinak oka leginkább az, ami hiányzik belőle: az emberi szervezetet a természetbe illeszkedő, azzal egységes rendszernek tekintő gyógyítási szemlélet. Hiányzik belőle a test intelligenciájának, öngyógyító képességének elfogadása, megismerése és támogatása az egészség fenntartása érdekében.
A kínaiak - a többi ősi kultúrával együtt - a természet központú egészség szemléletet követték évezredeken keresztül. Nézetük szerint a test intelligenciája gondoskodik önmaga egészségéről, ha megkapja a működéséhez szükséges, teljes értékű táplálékokat. Megközelítésüknek a regeneráció filozófiája nevet adták.
Ha az emberiség túlélését biztosító, ősi gyógymódokban – kémiai eszközök híján – alapvető szerepe volt az étrendnek, akkor logikus a következtetés, hogy az egészség megőrzése ma is a táplálkozással kezdődik. A regeneráció elveinek és módszereinek alkalmazásával Ön nagyságrendekkel előbbre léphet abban, hogy energikus, teherbíró és egészséges szervezete legyen. Ez egy valódi esély, hogy teljesítmény-orientált világunk kihívásainak minden életkorban meg tudjon felelni anélkül, hogy az egészségét károsítaná.
A regeneráció minél alaposabb megértéséhez további részletes információkat talál a következő aloldalakon: